y=x²*A^x*exp(0.001x³)

W starych czasopismach lub książkach można znaleźć bardzo ciekawe rzeczy. Ten wzór (albo jak część pomyśli zlepek przypadkowych znaków), znalazłem w starym czasopiśmie o nazwie Problemy. Starszym niż Ja, bo datowany na maj 1989 roku.

W tym czasopiśmie popularnonaukowym zazwyczaj na ostatniej stronie była rubryka µP (mikro Problemy), w którym był przedstawiony jakiś mały problem, zagadnienie czy w tym przypadku wzór i rozwiązanie bądź wizualizacja tego problemu za pomocą małego programu najczęściej napisanego w BASICu.

W odcinku 47 (z którego pochodzi ten wzór), o nazwie Wenus – Kallipygos autor Pan Jakub Tatarkiewicz powołując się na Playboya (niestety nie podał numeru) podał wzór:

y=x2*Ax*exp(0,001*x3)

który ma opisywać tylną część ciała, „gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę„. Autor motywował opisanie takiego tematu listem czytelnika do Playboya gdzie:

[…] Czytelnik zapytał, jaka wartość parametru A opisuje idealną linię. Tej, której nie powstydziła się nawet Grecka bogini miłości, Afrodyta. Redakcja [Playboya] uciekała jednak w rozważania estetyczne, zamiast podać liczbę, która pomogłaby perfekcyjnemu wielbicielowi damskiego piękna porównać ideał ze swoją wybranką […]

By zaprezentować wynik autor napisał prosty program w BASICu (liczący 11 lini, którego ja tutaj przytaczać nie będę) który rysował ten wykres. Jako, że pewnie niektórzy już wklepali podany wykres do Wolfram Aplha i dziwią się co im wyszło, śpieszę poinformować, że Autor do rysowania wykresu dobrał odpowiedni parametr A. U niego A jest równe:

A=0.35+x/100, x ∈ (1, 2, …, 20)

Przyznam się szczerze, że nie umiem wymusić na Wolframie wyrysowanie wykresu z takim
zakresem… Dlatego też postanowiłem wyrysować wykres dla A(1) = 0,36; A(5) = 0,4; A(10) = 0,45; A(20) = 0,55:

Jeśli jednak odwrócimy wykres o 90°, to możemy zauważyć, że owa krzywa przedstawia kształt biodra:

Teraz więc teraz czytelnicy mogą porównywać, czy Ich Wybranki mają idealne matematyczne kształty.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.