IT Academic Days 2011

Czyli w skrócie ITAD, ta – nazwijmy to – konferencja odbyła się na Politechnice Opolskiej 22 listopada. Była ona organizowana przez koło studenckie .NET działające na w/w uczelni. Piszę o tym, bo jako uczeń tejże politechniki, kuszony wizją zdobycia nowej wiedzy, XBoxa 360, jak i zwolnieniem z większości zajęć które mam we wtorek poszedłem na nią. I nie oszukujmy się, dwa ostatnie powody które podałem to była wystarczająca zachęta by zjawić się chociaż na rejestracji uczestników.

Wszystko zaczęło się o 9-tej prelekcją Pana Jana Kleczkowskiego z Microsoftu, pod tytułem „Co może dać ci Microsoft?„. Prelekcja była dobrze poprowadzona – widać było że nie jest to Jego pierwsza taka prelekcja – która powiedziała mi trochę rzeczy na temat tego co Microsoft oferuje studentom i uczelniom wyższym, czyli o programie MSDN AA, DreamSpark, BizSpark i okazji na telefon z Windows Phone 7. Mówiąc szczerze, nie wiedziałem jedynie o BizSparku, czyli programie Microsoftu do start-upów – Informacja okazała się przydatna, może się jeszcze przydać.

Kolejna prelekcja to było coś zatytułowana: „.NET dla webdevelopera„, prowadzona była ona przez Pana Mariusza Matyska z JCommerce. Z tej prezentacji raczej nic nie wyniosłem poza uczuciem że Pan prowadzący wyczytał większość ze slajdów mało dopowiadając od siebie. Ale jako, że na tym konkretnym wykładzie wygrałem pen-drive’a – nie mam do tej prezentacji żadnych innych zastrzeżeń :).

Kolejnym punktem programu było: „Wprowadzenie do Kinect„, prowadzone przez „ewangelistę” Microsoftu, Pana Tomasza Wiśniewskiego. Ta prezentacja odbyła się razem z maszynką zwaną Kinect. Dowiedzieliśmy się pokrótce jak to działa – Czyli że Kinect ma cztery mikrofony, jedną kamerę „kolorową”, jeden sensor podczerwieni, jeden promiennik podczerwieni i masę algorytmów uczonych maszynowo. Prócz tego, zaprezentował nam przykładowe dema dostępne razem z Kinect SDK for Windows i dowiedzieliśmy się pokrótce jak to działa w środku i jakie dane dostarczane są deweloperom. Prezentacja była ogólnie na plus, jednak pokazywanie kodu źródłowego sampli do sdk – i to w wersji beta, moim zdaniem nie było konieczne. Można było ograniczyć się tylko do pokazania owych sampli.

O 13 Pan Jan Kleczkowski zaprezentował nam Konkurs Imagine Cup, opowiadał on o samym konkursie, pokazał nam film z zeszłego roku gdy to ekipa z Polski bawiła się w Nowym Yorku i bardzo zachęcał do tego byśmy wystartowali w nim, bo tylko wtedy pojedzie do Australii – bo tam ma być finał rozgrywek w 2012 roku.

Przedostatnią prezentacją była: „Jak zbudować i sprzedać aplikację SharePoint. Listy z pola walki„, prowadzona przez pana Andrzeja Gnypa z Netline. Mimo tytułu, nie było tam dużo SharePointa, autor postanowił przekazać nam swoje doświadczenia związane z pracą jaką wykonywał w firmach które zajmowały się tworzeniem i wdrażaniem systemów produkcyjnych. To co zapamiętam po tej prelekcji to to, że aplikacje nie dzielą się na ładne, funkcjonalne itp. Tylko dzielą się na: zapłacone i niezapłacone. Oczywiście nasz prelegent oświadczył nam, że drugiego typu aplikacji lepiej unikać. IMO to była najlepsza prelekcja całego ITADu.

Ostatnią prelekcją była: „15 typowych problemów w automatyzacji testów„, prowadzoną przez duet: Dawid Grela i Piotr Podskarbi z firmy Future Processing – na marginesie sponsora nagrody głównej ITADu. Prezentacja ta była… źle dobrana, mówiąc w wielkim skrócie, bo większość z uczestników nie wiedziała z czym się je testy jednostkowe aplikacji. I wszystkie te 15 typowych problemów… jakoś nie sprawiało wrażenia „typowych”. I niestety duet prowadzących, nie nadawał się na prowadzenie takiej prelekcji. Moim zdaniem, lepiej by było gdyby przybliżyli nam zwykłym śmiertelnikom właśnie te testy jednostkowe – szczególnie że mieliśmy na tych prelekcjach wycieczki z innych pobliskich szkół.

Sam ITAD na Politechnice Opolskiej oceniam pozytywnie. Można było dowiedzieć się czegoś nowego, wygrać koszulkę, książkę czy pen-driva ;)… No i nie można zapominać, że nie było wtedy zajęć na uczelni…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.